تبلیغات
کلبه ی "عشق و هستی" - خلاصه كتاب انسان و حیوان صادق هدایت
 
کلبه ی "عشق و هستی"
من آنروز را انتظار میکشم . . آنروز که بیایی . . حتی روزی که دیگر نباشم. . . باز هم انتظار می کشم
 
 (استفاده از این مطلب با ذكر منبع بدون مشكل می باشد)


كتاب پر محتوا و بسیار زیبای انسان و حیوان اثر صادق هدایت 1303 تهران

در این كتاب به اجمال از تفاوت های و شباهت های انسان و حیوان سخن به میان آورده می شود. در بسیاری از كتاب های بزرگانی همچون دكارت كه خیلی به جایگاه انسانی تعصب داشت حیوان را ماشینی متحرك و بدون هیچ احساسی توصیف كرده كه این گناه و اشتباهی نابخشودنی برای او شد. به ادامه مطلب رجوع كنید

انسان به غیر جسم مادی خود شامل روح می باشد. حال این روح از اجزاء دیگری همچون تفكر، اراده و میل به همراه انرژی كیهانی تشكیل می شود. در خصوص انرژی كیهانی لازم به ذكر است همه ی موجودات زنده و غیر زنده به دلیل تشكیل شدن از اتم، دارای انرژی هستند اما به نوبه خود موجودات زنده این انرژی را به صورت هاله هایی رنگی در اطراف خود (میدان مغناطیسی) دارا می باشند. در این كتاب بیان می شود حیوانات نیز دارای روح و احساسات هستند و تفاوتی با انسان از بسیاری جهات ندارند. حال اگر بخواهیم مغرضانه برخورد نكنیم انسان نسبت به دیگر موجودات برتری ندارد كه هیچ، بلكه در سطوح پایین تری قرار دارد چرا كه انسان به بقیه موجودات نیازمند است نه آنها به انسان. انسان اشرف مخلوقات نیست بلكه تنها یك قاتل و ظالم است اوست كه به خاطر هوا  و هوس خود بقیه موجودات را می كشد، به اسارت می برد و زجر می دهد. بعضی از افراد دلیل می آورند كه انسان پیشرفت می كند و روز به روز سطح خود را بالاتر می برد، در جواب این افراد باید گفت اگر امكاناتی كه انسان داشت را از اون بگیریم چه خواهد بود بقیه موجودات بدون هیچ كم و زیادی برای طبیعت ساخته شده اند و به صورت علمی نیز عقل و شعور آنها اثبات شده است. در جایی از این كتاب بیان میكند انسان از لحاظ فیزیولوژی هیچ تشابهی به پستانداران گوشتخوار ندارد بلكه بسیار مشابه پستانداران میوه خوار همچون گوریل و میمون می باشد. حال گوشتخواری انسان میراث دوران بربریت او می باشد كه از آن دوران به یادگار مانده است. انسان یك میوه خوار است كه می تواند انرژی خود را از نباتات كه منبع عالی پروتئین و ویتامین و املاح معدنی است بدست بیاورد در حالی كه گوشت تنها منبع پروتئین می باشد و اگر بخواهیم مواد معدنی را مثل پستانداران گوشتخوار بدست آوریم باید گوشت را همراه با استخوان آن مصرف كنیم.

در اینجا باید بگویم بیاییم كمی از این همه خودخواهی و خودپسندی انسان كم كنیم. چرا انسان این حق را به خود می دهد و تفكر میكند درد و رنج او با بقیه موجودات فرق دارد و برای دیگر موجودات حقوقی قاعل نمی شود.

این پست را با بیتی زیبا از شاعر بزرگ ایران زمین فردوسی نامدار به پایان می رسانم .

هر آن كو گذشت از ره مردمی                                    تو دیوش شمر، مشمرش آدمی


آرزومند آرزوهایتان
كامیار

یا حق
نوع سخن : كتاب خوب، آثار صادق هدایت، 
برچسب ها :

فرستاده شده در تاریخ : دوشنبه 20 مهر 1394 :: از جانب : کامیار
محفل عشق و هستی
کلبه ی عشق و هستی تلاشی کوچک اما زیبا برای هر چه زیباتر شدن ایران، وطن زیبای ما می باشد. نکیسا تخلص مدیر محفل عشق و هستی (کامیار) هست. از دوستان گرامی که مایل به همکاری با این محفل هستند تقاضا می شود با مدیریت از طریق ایمیل تماس بگیرند.

مدیر وبلاگ: کامیار
راهنمای اصلی
سرفصل
اندوختگاه سخن
سخنان تازه
نویسندگان
پیوندها
برگه کناری
دیدگاه ها
نظرتون در مورد محتوای محفل عشق و هستی چیست؟

برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
واپسین بازدید :
واپسین بروز رسانی :
جستجو
آگهی
كمك به كودكان سرطانی

     
     
     
    Lock saving script